Savior-Vivre przedszkolaka

Savoir - vivre jest sztuką, której uczymy się przez całe życie.
Dlaczego więc nie zacząć tej nauki możliwie jak najszybciej już od najmłodszych lat?

W naszym przedszkolu dużą wagę przywiązujemy do zasad dobrego wychowania , które wdrążone w jak najmłodszym wieku pomogą dzieciom funkcjonować w dalszym dorosłym życiu. Nasi podopieczni w trakcie zabaw, zajęć dydaktyczno-wychowawczych , teatrzyków, podczas spożywania posiłków uczą się i poznają zasady dobrego wychowania, zwyczaje towarzyskie i reguły grzecznościowe. Proces kształtowania nawyków kulturalnego zachowania odwołuje się do konkretnych przykładów ze świata dziecięcego, dzięki czemu zasady savoir- vivre staną się przedszkolakom bardziej zrozumiałe i bliskie.  Bardzo istotne są tutaj pomoce dydaktyczne z których korzystają nauczycielki np. literatura związaną z tym tematem (bajki, opowiadania, wiersze, poradniki),gry układanki plansze tematyczne, deseczki do krojenia, fartuszków, jak również w zestawy plastikowych naczyń i sztućców wykorzystywanych do praktycznej nauki nakrywania do stołu. Poprzez aktywny udział w opisanych wyżej działaniach dzieci poznają :

*ogólne zasady kulturalnego zachowania się, stają się bardziej życzliwe i koleżeńskie wobec rówieśników, a także z szacunkiem odnoszą się do osób dorosłych.

*zwroty grzecznościowe oraz właściwe formy powitania, pożegnania i pozdrowienia.

*właściwe zachowania przy stole (myjemy ręce przed posiłkami;
nie mówimy z pełnymi ustami; łokcie trzymamy blisko tułowia; do jedzenia używamy sztućców; wstając od stołu, dziękujemy za posiłek) ,umieją samodzielnie nakryć do stołu, jak i rozumieją znaczenie zwrotów: „poproszę”, „dziękuję”, „smacznego” i doskonale wiedzą kiedy należy ich używać.

*zasady zachowania obowiązujące w miejscach publicznych i środkach lokomocji, jak również akceptują konieczność dostosowania stroju do okazji.


Efekty naszej pracy są widoczne w relacjach przedszkolaków z rówieśnikami oraz pracownikami przedszkola, zachowaniu dzieci
w miejscach takich jak teatr czy biblioteka, umiejętności dopasowania stroju do okazji i okoliczności (ubiór galowy), a także ogromna samodzielności i kulturze podczas spożywania posiłków.


Mamo! Tato! Ty również zaproś swoje dziecko do magicznego świata dobrych manier
i pamiętaj, że przykład idzie z góry!



* Ucz dziecko ,,czarodziejskich słów": proszę, dziękuję, przepraszam , smacznego i dawaj przykład w jakich sytuacjach powinny być one stosowane. Z czasem ich używanie stanie się nawykiem.

*Pomagaj dziecku dbać o codzienną higienę i wygląd. Wyjaśnij, że specjalne okazje (wizyta babci, świąteczne dni, rodzinne uroczystości) powinien podkreślać odpowiedni, elegancki i uroczysty ubiór.

*Uświadamiaj dziecku, jak ważne jest bycie uprzejmym na co dzień.
Okazuj radość, kiedy maluch odpowiada na pozdrowienia i stara się pierwszy powiedzieć dzień dobry na powitanie. Przy każdej okazji podkreślaj, że szczególny szacunek należy się osobom starszym – kultura wobec nich to najlepsza wizytówka dobrych manier.

*Naucz malucha, że trzeba dzielić się z innymi. Pochwal dziecko i pokaż jak bardzo cieszą cię jego zachowania, np. kiedy ustala z przedszkolakami reguły zabawy, spokojnie czeka na swoją kolej, częstuje smakołykami inne dzieci, przestrzega kolejności zabawy atrakcjną zabawką.

*Zwracaj uwagę na grzeczne prowadzenie rozmów telefonicznych. Naucz malucha – najlepiej podczas zabawy – prowadzenia rozmowy: zaczynamy od pozdrowienia: dzień dobry i przedstawienia się rozmówcy, a kończymy pożegnaniem.

*Przypominaj dziecku zasady właściwego zachowania się przy stole: myjemy ręce przed posiłkami; nie mówimy z pełnymi ustami; łokcie trzymamy blisko tułowia; do jedzenia używamy sztućców; wstając od stołu, dziękujemy za posiłek.